piątek, 25 grudnia 2015

ODNOWINY PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ/re vow of marriage

Z perspektywy czasu często próbujemy ocenić nasz ślub, wyobrażamy sobie jakby mógł wyglądać teraz i snujemy co do niego, wydawałoby się nierealne plany.


Zdarza się również, iż nasze uczucie do partnera ówcześnie dopiero kiełkowało, było małym początkiem czegoś wyjątkowego, po upływie czasu stało się dojrzałe i takie, które mamy wielką potrzebą szczególnie podkreślić i okazać w sposób szczególny. Otóż okazuje się, że nie jest za późno, to nie prawda, że "ślub bierze się tyko raz". Istnieje możliwość odnowy przysięgi małżeńskiej kościelnej i cywilnej. A na czym to polega, jak wygląda, zapraszam do poniższej lektury.


CZYM JEST ODNOWIENIE PRZYSIĘGI, TZW."ODNOWINY"?

Odnowiny są odświeżeniem przysięgi małżeńskiej. Para Małżeńska ponownie spotyka się przed ołtarzem lub urzędnikiem Stanu Cywilnego, po to, by symbolicznie podtrzymać obietnice przyrzeczone wiele lat wcześniej.

Ślub można odnowić w każdym miejscu innym, niż było to pierwotnie. Potrzebny będzie jedynie akt małżeństwa na potwierdzenie związku. Jeśli jednak zdecydujecie się na odnowiny w tym samym miejscu, żadne już dokumenty nie będą potrzebne.


KTO DECYDUJE SIĘ NA PONOWNY ŚLUB?
  • osoby po długoletnim stażu 25 lecie, 50 lecie...., ale również i wcześniej,
  • osoby, które chcą ponownie przeżyć ten dzień w szerszym gronie rodzinnym,
  • osoby, które pragną przeżyć przyjęcie weselne, na które nie było ich stać dużo wcześniej,
  • osoby, które chcą zorganizować ślub wg własnego pomysłu, a nie narzuconej tradycji, której nie mogli oprzeć się będąc młodymi ludzi w dużej mierze liczącej na pomoc rodziców,
  • osoby po kryzysie małżeńskim, chcący na nowo zacząć wspólne życie.

ODNOWIENIE PRZYSIĘGI W KOŚCIELE

Decydując się na odnowienie przysięgi w kościele warto zorganizować je bardzo rzetelnie, tak by ich członkowie nie czuli się zażenowani całą sytuacją. Dlatego lepiej jest zamówić indywidualną mszę, niż decydować się na mszę niedzielną, na której będą przypadkowi ludzie z całego waszego osiedla. Jest to uroczystość bardzo intymna, szczególna dla Was obojga, dlatego warto poszukać kościoła, który umożliwi Wam przeżycie tego dnia w gronie najbliższych.

Ponadto pomyślcie o świadkach, tym razem mogą to być wasze dzieci.

Często ksiądz po mszy świętej wręcza jubilatom pamiątkę z tego dnia w formie krzyżyków na szyję lub do zawieszenia na ścianę. Możemy również tę sprawę wziąć w swoje ręce, podrzucić księdzu medaliki z wygrawerowaną datą lub, znaczącym dla Pary zdaniem, czy słowem. Ksiądz może je poświęcić, a na koniec uroczyście wręczyć z dyplomem odnowy przysięgi.

Kwestia wystroju kościoła wygląda podobnie jak przy pierwszym razie. Tzn kościół może być przystrojony w kwiaty, na ławkach mogą być przyczepione kwiaty, na środku stoją klęczniki, możliwe jest również zorganizowanie procesji z księdzem do ołtarza.

Pani Młoda jak i Pan Młody mogą ubrać się wedle gustu, tak jak sobie to wymarzyli. Może być to długa biała suknia, skromna, czy też bardziej bufiasta, może być to suknia wieczorowa długa lub krótka, czy też klasyczna garsonka i garnitur u Pana Młodego.

Koszt takiego ślubu zależny jest od parafii. Waha się w granicach od 100 do 250 zł. Jeśli ślub byłby organizowany z większą ilością par, cena ta automatycznie obniża się od 50 do około 150 zł od pary.

Tak wygląda ceremonia odnowienia ślubów małżeńskich.


ODNOWIENIE PRZYSIĘGI W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO

Tak jak w przypadku odnawiania ślubów w kościele tak i w urzędzie stanu cywilnego małżonkowie mogą wybrać dowolny urząd cywilny. Jednak co do możliwości ich realizacji może pojawić się większy problem, gdyż nie wszystkie urzędy godzą się na organizowanie odnawiania ślubów. Często praktykują odnawianie ślubów 50. rocznicy ślubu, z tej okazji również wręczane są medale "Za Długie Pożycie Małżeńskie", a ceremonia nie kosztuje małżonków nic.

Jednak nie należy się zrażać, gdy najbliższy urząd odmówi, w Polsce jest ich tysiące, na pewno, któryś z nich z chęcią zorganizuje Wam ceremonię.

 

SYMBOLICZNE ODNOWIENIE PRZYSIĘGI

Jeśli nie chcecie zbytniego zamieszania w kościele, czy USC możecie skłonić się na zorganizowanie ślubu humanistycznego. Jego największą zaletą jest to, iż tekst przysięgi jest w waszych rękach, możecie ułożyć je indywidualnie wg własnych potrzeb, ponadto macie możliwość wybrania każdego miejsca na ziemi, w którym odbędzie się ceremonia przy obecności Mistrza Ceremonii.
Zorganizowanie tego typu ślubu nie jest trudną sprawą, więcej na blogu.

Tu scenariusz mogą pisać sami jubilaci. Zarówno miejsce, tekst przysięgi i charakter uroczystości zależy od jubilatów. Na pewno warto pomyśleć nad odnowieniem ślubów z Mistrzem Ceremonii biorąc ślub humanistyczny. O tym czym jest ślub humanistyczny zachęcam do przeczytania na blogu: WSZYSTKO O ŚLUBIE HUMANISTYCZNYM


Decydując się na ten piękny gest okazania miłości i głębokiego, świadomego uczucia warto również pomyśleć o zorganizowaniu przyjęcia. Może być to kameralne przyjęcie, spotkanie w kawiarni, restauracji grona najbliższych osób. Ale może być, to też huczne wesele, jeszcze większe niż mieliście okazję zorganizować pierwszym razem. Teraz będąc dorosłymi i dojrzałymi ludźmi łatwiej zaplanować coś, co w pełni wyraża właśnie Was.

źródło: 
www.naijamayor.com
www.peacearchdental.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz