wtorek, 8 października 2013

ORGANIZACJA ŚLUBU W PLENERZE

Choć nasza strefa klimatyczna nie zawsze sprzyja względem słońca i pogodnego nieba, to mimo to coraz więcej osób ma nie tylko ochotę, ale  i zdobywa się na zorganizowanie ślubu "pod gołą chmurką", czyli inaczej mówiąc bierze ślub w plenerze.
Niektórzy może zdziwią się, ale TAK w Polsce jest możliwe wzięcie zgodnie z prawem ślubu w plenerze. Organizacja, formalności będą wymagały od stron wiele wysiłku i zaangażowania, lecz ostatecznie będą tego warte.
Oto kilka wskazówek i wartościowych podpowiedzi, które pozwolą Wam na przeżyciu ślubu w innym miejscu niż kościół, czy USC. 

FORMALNOŚCI

W pierwszej kolejności należny udać się do odpowiednich organów o pozwolenie na zorganizowanie ślubu w innym miejscu niż zwyczajowo. Ten obowiązek dotyczy KOŚCIOŁA jak i USC. 

Czyli, jeśli planujesz:

  • ślub cywilny; musisz dostarczyć do kierownika urzędu stanu cywilnego pismo, które będzie uzasadniać wybór innego miejsca zaślubin niż urząd. Uzasadnioną przyczyną nie może być "bo zawsze tego pragnęliśmy", "bo znajomi tak zrobili i było super". Musi być to w miarę racjonalny powód, lecz nie koniecznie wyszukany. Należą do nich oczywiście sytuacje, gdzie jedna z osób nie jest w stanie przez stan zdrowia, lub inny powód dotrzeć do USC. Jednak pomijając skrajne przypadki, najczęściej powołuje się na wybór takiego miejsca z powodu hobby, które łączy parę, lub ważnych sytuacji zaistniałych w tym miejscu w przeszłości. Dodatkowo w piśmie zwraca się z prośbą o wydelegowanie pracownika USC w danym dniu na ślub cywilny. Dołącza się również zgodę właściciela terenu na odbycie uroczystości w miejscu, gdzie miałaby się odbyć ceremonia. Należy pamiętać, by sceneria nie obrażała powagi Urzędu Stanu Cywilnego i by znalazło się odpowiednie miejsce na zamieszczenie godła państwowego. Koszt takiego ślubu jest podobny do kosztu ślubu w Urzędzie, obarczony jest kwotą 84 zł- opłata skarbowa oraz dopłatą za dojazd urzędnika na miejsce ceremonii i jego powrót do Urzędu. Ewentualnie możecie sami przywieźć urzędnika lub wykorzystać swojego konsultanta ślubnego.
Kwestię ślubów cywilnych w plenerze reguluje „Prawo o aktach stanu cywilnego”.

pkt.3: "Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem stanu cywilnego".

  • ślub kościelny; należy wystosować pismo do biskupa o pozwolenie na udzielenie ślubu w innym miejscu niż kościół, kapliczka. Uzasadnienie w tym przypadku jest dużo trudniejsze, gdyż nie wystarczy powołać się na wspólne upodobania przyszłych małżonków i przytulne miejsce. Przyczyny muszą być w świetle kościoła naprawdę racjonalne, choć i te mogą być odrzucone, albo i rozpatrywane przez następny rok, nie dające jednak gwarancji na uzyskanie zgody. Jest tak, dlatego  że kodeks prawa kanonicznego jasno zabrania udzielania ślubów poza miejscem kościoła i miejscami nieuświęconymi.
    „Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt ..... Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa)albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej(czyt. w innej parafii).
    Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.
    Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.”
    Istnieją wyjątkowe okoliczności, które mogłyby uzasadnić wzięcie ślubu poza kościołem, jednak większe szanse na uzyskanie zgody i szybsza odpowiedź od biskupa, mają osoby, które mają znajomych wśród księży, lub osób duchownych.
    Koszt takiego ślubu zwykle wynosi "co łaska", jednak każda parafia może mieć inny zwyczaj i należy pytać.

  • ślub konkordatowy; należy spełnić takie same warunki jak w przypadku ślubu kościelnego.

PRZYGOTOWANIE STANOWISKA

Jeśli już uzyskaliście odpowiednie pozwolenia na zorganizowanie uroczystości zaślubin w plenerze, teraz czas na przygotowanie stanowiska. 
Należy pomyśleć o następujących rzeczach:
  • krzesłach dla Pary Młodej i świadków,
  • krzesłach dla gości,
  • klęcznikach do ślubu kościelnego,
  • stole, który umożliwi podpisanie niezbędnych dokumentów na uroczystości,
  • zadaszeniu w razie niepogody (najlepiej namiot -10x25 m na każde sto osób),
  • stosownym miejscu na godło Polski,
  • miejscu na krzyż w przypadku ślubu kościelnego,
  • odpowiednim nagłośnieniu i oprawie muzycznej.
WYSTRÓJ I DODATKI

Miejsce zaślubin może być dodatkowo przez nas uatrakcyjnione poprzez różne dodatki np.:
  • kwiaty na stole, ołtarzu,
  • kwiaty przyczepione na krzesłach Pary Młodej, lub ozdobne materiały,
  • altanę wykonaną z kwiatów,
  • dywan prowadzący Parę Młodą do ołtarza lub rozsypane płatki kwiatów,
  • krzesła ozdobione białymi pokrowcami i wstążkami,
  • żyrandole,
  • dodatkowe stroiki stojące.
Organizacja ślubu w plenerze wymagać będzie na pewno więcej pracy i zaangażowania od Was, jednak nie zrażajcie się, wszystko bowiem jest możliwe do zrealizowania, a ślub bierze się podobno tylko RAZ w zyciu!:)
źródło:
www.planowaniewesela.pl




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz